Apple zoru görünce geri adım attı! Bu daha başlangıç!

Bu dönüş, Epic’in kendi uygulama mağazasını AB’deki iPhone’lara ve iPad’lere getirebileceği anlamına geliyor. Yayıncı ayrıca, Apple’ın bir uygulama içi satın alma savaşı nedeniyle oyunu App Store’dan çıkarmasından yaklaşık dört yıl sonra Fortnite’ı bloktaki bu cihazlara daha kolay geri getirebilecek.

Bir Apple sözcüsü Engadget’e “Epic ile yapılan görüşmelerin ardından, DMA (Dijital Piyasalar Yasası) politikalarımız da dahil olmak üzere kurallara uymayı taahhüt ettiler” dedi. “Sonuç olarak Epic İsveç AB’nin geliştirici sözleşmesini yeniden imzalamasına izin verildi ve Apple Geliştirici Programına kabul edildi.”

Apple, Epic’in ilgili sözleşme anlaşmalarına uyma ihtimalinin düşük olduğunu iddia ederek bu hafta başında Epic’in geliştirici hesabını kapatmıştı ve şirket avukatları Epic’i “doğrulanabilir şekilde güvenilmez” olarak nitelendirmişti. Epic ise kararın “DMA’nın ciddi bir ihlali” olduğunu iddia etmişti. Yeni yürürlüğe giren bu yasaya göre, Apple’ın AB’de iOS’ta üçüncü taraf uygulama mağazalarına izin vermesi gerekiyor. Ancak Apple hala iPhone’da kendi uygulama pazarına sahip olmak isteyen şirketleri kendi kurallarına uymaya zorluyor.

Apple zoru görünce geri adım attı! Bu daha başlangıç!

Yine bu hafta AB, Apple’a, App Store’daki üçüncü taraf müzik akışı uygulamalarını, kullanıcılara iOS üzerinden kaydolmalarından daha düşük bir maliyetle hizmetlerine başka bir yerde abone olabileceklerini söylemelerini engelleyerek yasakladığı için yaklaşık 2 milyar dolar para cezasına çarptırdı. Bu, AB’nin Apple’a verdiği ilk para cezasıy ve bloğun şimdiye kadarki en büyük üçüncü mali cezasıydı. Apple cezaya itiraz ediyor.

Şirketlerin DMA’ya uymadıkları için karşılaştıkları daha ağır cezalar (yıllık gelirlerinin %10’una kadar) ve AB’nin gerektiğinde gücünü kullanmaya hazır olduğunu göstermesi göz önüne alındığında, Apple’ın son hamlesinden geri adım atması çok da şaşırtıcı değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x